Novinky
Jako první v Evropě. Luxusní britský obchod prodává broskve z Fukušimy
Britský luxusní obchodní dům Harrods začal jako první v Evropě prodávat broskve z japonské oblasti Fukušima. Chce tak obnovit důvěru v produkty pěstované v této oblasti zasažené jadernou katastrofou v roce 2011. Zákazníci si mohou zakoupit krabici se třemi kusy broskví za 80 liber, v přepočtu tedy asi 2 400 korun.
Amerika hledá policisty. Uchazeči si přijdou na dobré platy i mnoho benefitů
Americký trh práce není v posledních měsících tak silný jako v předchozích letech. Počet nově vytvořených pracovních míst zaostává za původními odhady a příliš se nedaří snížit ani míru nezaměstnanosti. Několik konkrétních sektorů americké ekonomiky ale aktuální krizi úctyhodně čelí. Mezi pracovní hity posledních měsíců se řadí hlavně americká policie.
Konkurence nespí. Startup prorazil s olivovým olejem v plastu, kopírují ho další
Olivový olej si dlouho hledal cestu na pulty amerických obchodů, v posledních letech jeho popularita mezi tamními spotřebiteli stoupá. Díky sociálním sítím a trendu vaření doma se americkému startupu Graza povedlo prorazit se zdánlivě nepodstatnou marketingovou výhodou. Prodává své oleje ve snadno stlačitelné plastové láhvi. Tento krok však okamžitě začali následovat i další výrobci.
Matky pracovat chtějí, ale chybějí kratší úvazky. Stát tím přichází o miliardy
Přes devadesát procent rodičů pečujících o dítě do čtyř let věku by si přálo zapojit se do pracovního procesu. V praxi ale pouze polovina z nich skutečně pracuje, ukázal průzkum společnosti Mumdoo, která se otázkou práce na rodičovské zabývá. Podle jejího propočtu by stát zapojením pečujících do práce i na částečný úvazek získal do rozpočtu kolem 10 miliard.
Austrálie, země gamblingu zaslíbená. Ani zákaz reklamy to nejspíš nezmění
Hrací automaty jsou v Austrálii čím dál palčivější problém. Zemi sice obývá méně než jedno procento světové populace, podle statistik je zde však 18 procent všech výherních automatů. Gambling v hospodách a klubech vytvořil v posledních letech silnou kulturu sázení a Australané tak v přepočtu na obyvatele také nejvíc prohrávají. Závislí přicházejí o manželství, dostávají se za mříže, prohrávají své domy nebo ztrácejí práci.
Převzetí letounů L-39NG je obrovská příležitost, říká šéf LOM PRAHA Protiva
Přes tři roky stojí Jiří Protiva v čele státního podniku LOM PRAHA, kterému se pod jeho vedením podařilo stát se ze ztrátové opravny letecké techniky podnikem, jenž je významným partnerem nejen pro Armádu České republiky. „Mým cílem je ukazovat, že státní podnik není nějakým socialistickým molochem, který se musí dotovat ze státních peněz. Musí sám o sobě smýšlet moderně a byznysově, pak si na sebe umí vydělat a prosperovat,“ říká Protiva.
Pomaleji, ale bez zpoždění. Němci chtějí sáhnout do jízdních řádů rychlovlaků
Německé železniční odbory se vyslovily pro omezení rychlosti rychlovlaků ICE. Místo současných 250 kilometrů za hodinu by vlaky měly jezdit rychlostí pouze dvoustovkou. Odbory doufají, že se tím sníží i četná zpoždění, s nimiž dráhy v poslední době bojují. Sdružení cestujících a politici ale návrh nepodporují.
Z Laosu se rýsuje asijské výrobní centrum. Země vábí čínské firmy
Napětí mezi Pekingem a Washingtonem roste. V nejistotě je kvůli tomu řada čínských firem, které řeší, jak se s touto skutečností co možná nejlépe vypořádat. Situace může nahrávat dalším asijským státům, ve kterých si čínské podniky mohou zřídit své výrobní jednotky. O výraznou integraci do čínské ekonomiky si momentálně říká třeba Laos.