Novinky
Indie staví hybridní gigaelektrárnu. Bude stát na ploše velké jako Singapur
Indie připravuje na solných pláních státu Gudžarát, jedné z největších solných pouští na světě, hybridní energetický projekt na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Pole větrných turbin a solárních panelů o výkonu 30 gigawattů vyroste podél hranice s Pákistánem. Po dokončení to bude pravděpodobně největší projekt obnovitelné energie na světě.
Co na Amazonu nekoupíte. V Británii roste obliba doma vyráběného zboží
Jarmarků, trhů či festivalů ve Velké Británii v posledních měsících přibývá. V období před vánočními svátky je tento trend ještě znatelnější. Spotřebitelé shánějí originální vánoční dárky a řada britských řemeslníků je na listopadových a prosincových prodejích tradičně velmi závislá. Není výjimkou, že v této době si přijdou až na 60 procent celkových ročních příjmů.
Rozvoj elektromobility jsi žádá sofistikovaný systém dobíjecích stanic
Online konference o elektromobilitě „Electromobility: The Future Is Now“ nabídla přednášky špičkových expertů z Česka i ze zahraničí. Své zkušenosti v rámci konference prezentovali i zástupci norského Osla a švédského Göteborgu, kteří jsou považováni za globální lídry v oblasti elektromobility. Na čem se shodli a co považují v oblasti elekromobility za nejpalčivější problém?
V majetku železnic je hodně chátrajících objektů. Zdarma je ale převést nelze
Historická vodárna ve Zlonicích potřebuje akutně opravit střechu a komín. Protože dieselové vlaky na trati spojující Středočeský a Ústecký kraj vodu pro provoz dávno nepotřebují, navrhla Správa železnic tuto památku podobně jako další jiné k demolici. Městys si ji totiž ani zadarmo nemůže dovolit. Zájem by o ní ale byl. Vlastivědný kroužek Zlonicka z ní chce udělat expozici místních řemesel.
U Prahy vyrábí knedlíky už deset let. Teď chce přes internet dobýt německý trh
Po zhruba deseti letech od vzniku firmy Knedlíky Láznička začíná její jednatel Vladimír Zikmunda přemýšlet o expanzi společnosti z pražských Petrovic. Zatím rostla o desítky procent ročně, letos by měla mít obrat kolem 15 milionů korun. Do budoucna ale můžou tržby razantně vzrůst, až se internetový prodejce Rohlík.cz aklimatizuje v Německu.
Fyzických útoků na mexické kurýrky přibývá. Ženy se brání společně
Ženy, které v Mexico City rozvážejí jídlo, čelí v posledních měsících fyzickým útokům od mužských kolegů, zákazníků a dokonce i od personálu restaurací. Ti se domnívají, že by ženy namísto rozvozu jídla měly spíše trávit čas doma se svými dětmi, přitom mnoho z nich potomky vůbec nemá. Kurýrky se nyní snaží spojit a chtějí se domoci svých práv.
Berlíňané stojící vlaky přijali s klidem. V problémech se ocitli cizinci
Železniční dopravu ochromenou kvůli stávce strojvedoucích přijali Berlíňané většinou s klidem. V problémech se ale ocitli cizinci, kteří v pátek dopoledne na hlavním nádraží v německé metropoli marně čekali na dálkové vlaky. Těch německé dráhy Deutsche Bahn (DB) sice slíbily vypravit pětinu proti běžnému jízdnímu řádu, některé spoje ale i tak na části trasy dopravce odřekl.
I nábytek je levnější v Polsku. Při nákupech v IKEA se dají ušetřit až tisíce
Již dlouhodobě si mnozí Češi stěžují na vyšší ceny potravin a drogerie v porovnání se zahraničím. Výjimkou však není ani nábytek. Redakce iDNES.cz proto provedla cenové srovnání třiceti výrobků nábytkářského řetězce IKEA v Česku, Německu a Polsku. Nákupní koš se zbožím z různých kategorií ukázal, že české cenovky jsou stále nad úrovní polských, ale dokonce i těch německých.
Víc prasat než lidí. V Dánsku troskotají snahy přivést lidi k rostlinné stravě
I kvůli ochraně klimatu se některé západní země snaží své obyvatele přesvědčit, aby omezili množství konzumovaného masa a přešli z větší části na zeleninovou stravu. Mezi průkopníky trendu se řadí Dánsko. Tam před pár týdny představili první národní potravinový plán na světě. Průzkumy ale ukazují, že většina Dánů snížit podíl masa ve své dietě odmítá. Chov prasat a výroba vepřového masa jsou v Dánsku již dlouhou dobu významným průmyslovým odvětvím.
Ukrajina obešla polskou blokádu. Kamiony poslala vlakem a řidiče autobusem
Ukrajina vypravila první vlak naložený kamiony přes hranici do Polska, informovala v pátek ukrajinská státní železniční společnost Ukrzaliznycja. Chystá se posílat vlaky i v opačném směru, tedy z Polska na Ukrajinu. Klíčové hraniční přechody už měsíc blokují polští autodopravci, kteří protestují proti ukrajinské konkurenci.
Peníze si někdy půjčila většina Čechů. Úvěr na vánoční dárky je ale tabu
Zkušenost s půjčkou má skoro osmdesát procent Čechů, ukázal průzkum České bankovní asociace. Nejčastěji si půjčují na praktické věci, jako je automobil, rekonstrukce bytu či elektronika. Naopak většina z nich by si nikdy nepůjčila na zážitky či dovolenou. Odmítavě se staví i k půjčce na Vánoce, naopak roste zájem o odloženou platbu.
Další inflační riziko. Poplatky za CO2 podraží rozvoz zboží dodávkami
Zpoplatnění emisí oxidu uhličitého nedopadne na všechny dopravce rovnoměrně. Přestože ministerstvo dopravy dlouhodobě avizovalo navýšení o 15 procent, u kategorie malých nákladních aut se cena mýta podle nově zveřejněných tabulek zvýší třináctkrát až patnáctkrát. Velkou část z navýšení státního příjmu o avizované dvě miliardy tak zaplatí například firmy zaměřené na rozvoz potravin nebo dovážkové služby.
Pod krizi životních nákladů se podepsaly nadnárodní korporace, říká analýza
K růstu globální inflace citelně přispěla chamtivost nadnárodních firem. Využily totiž aktuální situace k takovému navýšení konečných spotřebitelských cen, který dalece převýšil růst nákladů. I kvůli neohleduplným firemním strategiím tak téměř celý svět nyní musí bojovat s větším nárůstem životních nákladů, než jaký musel nastat, říká zpráva think-tanků IPPR a Common Wealth.