Novinky
Poláci se méně baví, Češi při inflaci nakupují ve slevách, říká šéfka Unileveru
Firmám s rychloobrátkovým zbožím se v posledních letech příliš dobře nevedlo a britská skupina Unilever není výjimkou, říká v rozhovoru s MF DNES ředitelka tuzemské pobočky Michaela Franeková. Společnosti se nepodařilo plně promítnout nárůst nákladů do cen, zároveň bojovala kvůli covidu a válce na Ukrajině s nedostatkem některých surovin.
Z Prahy přímo za polární září. Dopravce zahájil pravidelnou linku na Island
Letecká společnost Icelandair ve čtvrtek zahájila přímé lety z Prahy do Keflavíku, který se nachází jen pár kilometrů od islandského hlavního města Reykjavík. Dopravce počítá se čtyřmi lety týdně a spojení má přispět mimo jiné i ke zvýšení výjezdového cestovního ruchu. Létat se prozatím má každé úterý, čtvrtek, pátek a neděli.
Ve skutečnosti je deficit vyšší, vláda se dopustila faulů, říká Kalousek
V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun a naráží tak na deficit schválený pro celý letošní rok. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska měla vláda situaci řešit mnohem dřív. „Kdybych byl na místě pana ministra, v březnu bych zavázal výdaje v jednotlivých kapitolách, určitě bych to nenechal běžet až do června,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz
Green Dealu navzdory. Německo se v zimě spolehne na uhlí, přiznal ministr
Ačkoliv se Německo chce v dohledných letech zcela zbavit své závislosti na hnědém uhlí, nadcházející zima bude zřejmě vypadat trochu jinak. Ministr hospodářství Robert Habeck totiž při návštěvě spolkové země Braniborsko přiznal, že ke konci letošního a zkraje příštího roku se mohou tamější tepelné elektrárny opět rozeběhnout.
Věřit vlakům nelze. Dráhy ubližují stávkami jen sobě, míní někteří Britové
Druhý červen je již devětadvacátým stávkovým dnem od počátku aktuální série sporů, v jejichž rámci drážní odbory pravidelně zastavovaly provoz na britských železnicích po téměř rok. Zvláště cestovní ruch dostal těmito omezeními tvrdou ránu, neboť lidé ruší cesty a dovolené nebo se vyhýbají obchodům, restauracím a hospodám v centrech měst. Milionový účet za vše zaplatí vláda, píše portál BBC.
Chceme, aby energetické firmy měly index zajištěnosti, říká šéf ERÚ
Energetický regulační úřad má na starosti speciální odvod z nadměrných příjmů elektráren. Jak v Rozstřelu potvrdil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček, od prosince se vybralo zhruba 14 miliard korun, což je méně, než se původně čekalo. Trávníček zároveň v rozhovoru varoval před tím, že se po několikaměsíční odmlce znovu zvýšila činnost tzv. energetických šmejdů.
Testovala se zde pendolina i TGV. Výzkumný ústav železniční oslavil šedesátiny
Velký okruh zkušebního centra Výzkumného ústavu železničního (VUZ) ve Velimi na Kolínsku oslavil šedesáté narozeniny. Unikátní pracoviště, kde své lokomotivy a vozy testuje doslova celý svět, chystá do budoucna modernizaci malého okruhu včetně rozšíření evropského zabezpečení ETCS. Testování vlaků a železniční dopravy by se mělo více zaměřit na kybernetickou odolnost.
Vládní úspory omezí naše investice, varuje moravskoslezský průmysl
Vláda to se svým konsolidačním balíčkem nemá snadné. Proti jeho podobě se už postavili téměř všichni, své námitky vznesli zástupci moravskoslezských firem, Svazu průmyslu a dopravy, Krajské hospodářské komory i odborářů. Vládní úspory je třeba změnit, shodují se.
Zabezpečení tratí ještě víc prodraží nová technologie. Evropa chce modernější
Po sérii železničních nehod z léta 2020 se Česko rozhodlo, že dalším chybám zabrání masivní instalací moderního evropského zabezpečovače ETCS. Ten byl ale navržený primárně pro evropské páteřní trasy, aby lokomotiva vybavená jediným systémem mohla po těchto trasách přejet celou Evropou. Česko se však rozhodlo, že za 130 miliard tímto zabezpečovačem vybaví do roku 2030 velkou většinu tuzemské sítě, což je v Evropě spíše výjimečná cesta.
Moc škrtů Stanjura nevymyslí. Snad na provozu či investicích, míní analytici
Deficit státního rozpočtu se v květnu vyšplhal už na 271,4 miliard korun. Původně ale ministr financí předpokládal, že schodek za celý rok 2023 dosáhne maximálně na úroveň 295 miliard korun. Podle ekonomů však příliš možností na jeho snížení Zbyněk Stanjura momentálně nemá. V úvahu připadá kupříkladu zkrocení provozních výdajů nebo investic.
Schodek 235 miliard je technické číslo, ne politické rozhodnutí vlády, řekl Fiala
V dokumentu ministerstva financí, které předložilo vládě návrh státního rozpočtu na rok 2024 s plánovaným schodkem 235 miliard korun, jsou podle premiéra a šéfa ODS Petra Fialy „technicko-administrativní výpočty, ale není to politické rozhodnutí vlády“. „Je to v podstatě technický rozpočet, který je předložen proto, abychom dodrželi zákon,“ dodal Fiala ve čtvrtek s tím, že na řadě jsou politická jednání.
Výroba zboží se navrací stále blíže místům spotřeby, zjistil průzkum
Ve světě se stále více prosazuje trend návratu výroby ze zahraničí. Firmy se stále častěji snaží přenášet výrobu produktů, jako je oblečení a počítačové čipy, do oblastí, které jsou blíže místu konečného nákupu a spotřeby. Nový trend, který urychlila pandemie nemoci covid-19 a pak i válka na Ukrajině, ale narušuje globální dodavatelské řetězce. Napsal to portál americké televize CNBC.
K odporu vůči návrhu normy Euro 7 se přidalo i Německo, řekl ministr Kupka
Ke skupině zemí nesouhlasících s navrženým zněním emisní normy Euro 7 se během čtvrtečního ministerského zasedání v Lucemburku přidalo Německo. Novinářům to po jednání s unijními kolegy řekl český ministr dopravy Martin Kupka. Členské státy podle něho patrně budou v dalších přípravách konečné verze normy vycházet z podnětů, které předložilo Česko a sedm dalších zemí.